Dbaj o swoją wątrobę

Należy żyć w dobrych stosunkach z najobszerniejszym i jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie jakim jest wątroba. ma, lecz nie każdy ma ją zdrową. Chora wątroba uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie wielu organów w naszym ciele. Choroby wątroby w obecnych czasach stanowią bardzo poważny problem społeczny. Nie każdy jednak, że wątroba w wstępnym etapie choroby nie daje żadnych oznak, lecz mimo to można wywnioskować, że jest z tym organem coś nie tak.

Wątroba-funkcje

Wątroba wytwarza i oddaje żółć, magazynuje żelazo i witaminy, filtruje krew, unieszkodliwia toksyny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, wytwarza i magazynuje niektóre białka oraz enzymy, transformuje puryny będące związkiem organicznym w kwas moczowy, kojarzy związki organiczne i nieorganiczne czyli metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, przekształca węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zatrzymuje w organizmie substancje nadające się do ponownego wykorzystania i wyrzuca zbyteczne.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej specyficznych i pierwszych objawów chorej wątroby należy świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków, jak również poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu. Częstokroć następuje również utrata apetytu, spadek wagi, cukrzyca typu 2, biegunki, powiększenie śledziony, wzdęcia, nudności, nadciśnienie tętnicze.

Jak bada się wątrobę
W jakim stanie jest nasza wątroba wykażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem.
Dwie najpoważniejsze choroby wątroby to rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
USG wątroby wykonuje się w przypadkach gdy podejrzewa się marskość wątroby, w celu monitorowania tej choroby i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby dotyczy jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: naczyniowe opcje dopplerowskie, obrazowanie w skali szarości, a także ultrasonograficzne środki kontrastujące.

Jak pielęgnować wątrobę
Wątroba wymaga szczególnego podejścia. A więc stronienia od alkoholu, unikanie niezdrowego jedzenia i nadwagi, unikania zatruć, zapobiegania gromadzeniu się pasożytów, strzeżenia się infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i małych posiłków, zredukowania konsumowania tłuszczów, delikatnych produktów do przygotowywania dań, stronienia od smażonych potraw, spożywania w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, gdyż pospiesznie i niedokładnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Niespieszna konsumpcja pozwala wątrobie wychwycić trujące substancje i dostarczyć żółci koniecznej do trawienia treści pokarmowych.

https://usg-warszawa.pl/cennik/