Praca dekarza

Dekarstwo to specjalizacja polegająca na układaniu pokryć dachów oraz na restauracji pokryć dachowych.

Praca ta polega na zadbaniu o atrakcyjny wygląd dachów, a również zapewnieniu ochrony przed żywiołami i warunkami atmosferycznymi.

Obecnie w Polsce odnawia się mnóstwo domów i jest zapotrzebowanie na pracę dekarzy.

Szczególne warunki, w jakich te specjalizują się rzemieślnicy i kobiety wykonują pokrycia dachowe, a gonty spełniają określone przepisy budowlane oraz przeciwpożarowe i standardy architektoniczne krajów, miast lub województw, w jakich praca jest wykonywana.

Co więcej, nauka dekarstwa, podobnie jak praca rzemieślnicza elektryków i hydraulików, wymaga duża wiedza oraz umiejętności, które pragną być przeprowadzone i wypełnione poprawnie, w przeciwnym razie dachy mogą być zagrożenie dla osób mieszkających w domu. Naprawianie dziur i popękanego drewna przed odpowiednim przykryciem dachu dachówką gontową jest tegoż przypadkiem.

Materiały użyte do prac dekarskich są różne, ale wszystko, co jest używane, powinno być wielkie i bezpieczne. Gonty były kiedyś wykonane z drewna, ale z względu rosnącego ognia i zagrożenie strukturalne, materiał ten jest również lub rzadko brany pod uwagę; zamiast tego łączy się teraz papier nasączony bitumem pokryty kruszywem (asfaltem) lub gontami ceramicznymi, aby zapewnić ich bezpieczniejsze oraz bardziej atrakcyjny wizualnie charakter.

W dekarstwie stosuje się różne technologie łączenia elementów. Gonty są bezpiecznie przybijane lub przybijane, ale wyłącznie tam, gdzie dachówka styka się z dachem; płytki gontowe nigdy nie są przyklejane ani przybijane zakładka. Taka metoda byłaby uważana za mniej bezpieczną (ponieważ trudniej ją przebić dużo płytek z gontów asfaltowych), a wygląd wygląda niezręcznie. Do ceramiki (oraz czasami z asfaltem), czasami stosuje się smoły lub pasty o niezwykłej sile wiązania dachówki na dach. Płytki gontowe układane są w ciągu wzdłuż dolnej krawędzi dachu oraz po każdej rosnący rząd, jak powiedziano, jest na jeden pod nim o około połowę długości płytki. Szczyt krawędź dachu jest następnie zamykana.

Zobacz tą stronę: malowanie dachów.

 

 

Łupki dachowe, zwane także „gontami łupkowymi”, są także używane w pokryciach dachowych i gontach i są stosowane w ten tenże sposób. Ze względu na ciężką konsystencję łupka jest mało prawdopodobne, aby gwoździe lub pinezki były używany; zamiast tego pasta lub smoła wydają się lepszym wyborem dla metody klejenia.

Pokrywanie dachów i gontów to ciekawy i czasochłonny proces, jaki musi być ostrożny wykonane dla dachu, żeby otrzymać ten architektoniczny urok. Nie wyłącznie powinno być know-how konieczne, ale zdecydowanym wymogiem są także ostrożne zajmowanie się i kroczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *