dom w budowie

Inspekcje budowlane

Nabywcy domów odsprzedaży prawie zawsze mają swoje domy do sprawdzenia przez profesjonalnego inspektora. Jednak nabywcy nowych domów często nie robią tego ważnego kroku. Dzieje się tak z kilku powodów:

Kupujący kupuje nowy dom i uważa, że ​​przegląd to niepotrzebny dodatkowy koszt.

Kupujący uważa, że ​​są one chronione roczną gwarancją producenta na wykonanie oraz rozszerzoną gwarancją strukturalną.

W wielu przypadkach dom jest kontrolowany przez inspektorów miejskich w ramach procesu uzyskiwania pozwolenia.

Kupujący wierzą, że mogą polegać na reputacji producenta.

Konstruktor jest odporny na pomysł kontroli osób trzecich.

Kupujący nie są świadomi, że inspekcja domu jest zalecaną alternatywą.

Kupujący planuje „pilnować” konstrukcji.

Relacja biznesowa

Budowa domu to duży projekt, w który zaangażowanych jest wielu wykonawców i dostawców. Jako kupujący i właściciel domu jesteś finansistą i odbiorcą produktu końcowego. Jeśli jesteś jak większość ludzi, to Twoja największa inwestycja. Zrozumiałe jest, że większość ludzi chce nawiązać dobre relacje ze swoim konstruktorem. Muszą polegać na konstruktorze przez cały czas pracy, a po zakończeniu prac gwarancyjnych i serwisowych. Czują, że potrzebują przyjaźni i dobrej woli budowniczego i nie chcą ryzykować zniszczenia związku.
Będziesz musiał pogodzić się z tym w swoim własnym umyśle. Nie pozwól, aby niepokój związany z procesem budowy przesłaniał fakt, że masz relacje biznesowe z budowniczym. Pracujecie razem na podstawie umowy. Można być serdecznym i pełnym szacunku, zachowując przy tym prawo do zgłaszania problemów i obaw. Podstawowe zasady relacji najlepiej ustalić na początku projektu. W pewnym momencie może być konieczne poinformowanie konstruktora, że ​​coś jest dla Ciebie nie do zaakceptowania.

Zaplanuj inspekcje

Poinformuj na wstępie wykonawcę, że zostaniesz poddany inspekcji budowlanej. Możesz usłyszeć (od budowniczego lub innych osób), że to niepotrzebne, że będą przeprowadzane inspekcje miejskie, że jest to nietypowy krok itp. Oprzyj się decyzji o inspekcji. Po poinformowaniu konstruktora, że ​​odbędzie się inspekcja, wyślij wiadomość e-mail lub pisemną notatkę wyjaśniającą, kiedy inspekcja zostanie wykonana. Wyjaśnij, że do ostatecznej inspekcji konieczne będzie podłączenie mediów. Po kontroli końcowej poczekaj wystarczająco dużo czasu na wprowadzenie poprawek przed zamknięciem. Zapytaj swojego inspektora, jakie inspekcje on zaleca. Trzy, które przychodzą mi na myśl to: fundament, wstępna instalacja i końcowa inspekcja.

Inspekcja fundamentów

W przypadku niektórych skomplikowanych fundamentów, powinieneś poprosić inżyniera, aby sprawdzał konstrukcję w trakcie jej trwania. W innych przypadkach może to zrobić licencjonowany inspektor. Zwykle inspektorzy miejscy przeprowadzają kontrolę układu, upewniając się, że fundament nie nachodzi na linie budynku. Niezależnie od tego, czy jesteś w mieście, poproś inspektora, aby dokładnie to sprawdził. Poproś o kopię „ankiety dotyczącej formularzy”, jeśli konstruktor ją posiada. Jeśli ankieta formularzy nie została przeprowadzona, dokładnie zmierz od granic nieruchomości. W przypadku wątpliwości, czy konstrukcja nie przekracza linii zabudowy, przed przystąpieniem do dalszych czynności należy przeprowadzić badanie. Oprócz rozplanowania inspektor sprawdzi zawartość stali, głębokość ław fundamentowych, kable strunobetonowe i inne części fundamentu.

Inspekcja przed Sheetrockiem

Większość konstruktorów zaprasza właścicieli domów na spacer po zakończeniu montażu, instalacji HVAC i hydraulicznej oraz okablowaniu elektrycznym. To dobry moment, aby przyjrzeć się lokalizacjom punktów sprzedaży oraz rozmieszczeniu okien i drzwi. Upewnij się, że wszelkie zmiany w planach zostały odebrane i wprowadzone przez podwykonawców.

Podczas sprawdzania elementów układu, inspektor domu może uważnie przyjrzeć się konstrukcji. Jego raport może obejmować: pęknięte przewody hydrauliczne, niewłaściwe obróbki blacharskie, przecięte lub wygięte szpilki, nieodpowiednie usztywnienie, belki przekraczające ich wytrzymałość, zmiażdżone przewody AC itp. Te elementy można łatwo skorygować w tym miejscu, przed wykopem i wykończeniem. materiały są zainstalowane.

Nierealistyczne jest oczekiwanie, że konstrukcja będzie się idealnie sprawdzać. Każdy konstruktor w każdym przedziale cenowym będzie miał pewne elementy do poprawienia, zarówno od miasta, jak i zewnętrznego inspektora. Poinformuj budowniczego, że natychmiast dostarczysz mu raport, aby mógł zająć się przedmiotami, zanim ściany zostaną zamknięte.

Inspekcja końcowa

Aby zakończyć tę kontrolę, musisz mieć włączone wszystkie narzędzia. Zwykle budowniczy prosi o inspekcję „przechodnią” z tobą, gdy dom jest w znacznym stopniu ukończony. Jeśli narzędzia są włączone, możesz zaplanować w tym czasie swojego inspektora. Możesz skupić się na malowaniu i poprawianiu elementów, podczas gdy inspektor przeprowadzi dokładniejszą kontrolę, sprawdzając, czy nie ma wycieków, niedziałających otworów wylotowych, wszystkie klasyfikacje partii, problemy z obróbką blacharską, działanie urządzenia, puste przestrzenie w zaprawie itp.

Inspekcja budowlana

W pewnym momencie sprzedasz swój dom, a kupujący prawdopodobnie zleci inspekcję Twojego domu. Niektóre przedmioty, które teraz przechwytuje inspektor, mogą wydawać się drugorzędne, ale jeśli nie zostaną poprawione, pojawią się później podczas inspekcji domu kupującego. W twoim najlepszym interesie jest, aby wszystko było teraz przybite. Jeśli istnieją elementy, których nie można naprawić przed zamknięciem i nie możesz opóźnić zamknięcia, poproś wykonawcę o podpisanie pisemnej listy elementów do naprawy lub uzupełnienia.

Budowa nowego domu może być ekscytującym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Nowy dom może dostarczyć Ci odpowiedni plan piętra i wykończenie. To skomplikowany projekt i ogromna inwestycja. Wsparcie, porady i informacje, które uzyskasz dzięki kontroli strony trzeciej, są nieocenione. Nie pomijaj tego ważnego kroku w procesie budowy. Warto zainwestować.

mieszkania od dewelopera Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *